Република Српска - Удружење доктора породичне медицине - иницијатива
ИЗМЈЕНАМА КРИВИЧНОГ ЗАКОНИКА ЗАШТИТИТИ МЕДИЦИНСКЕ РАДНИКЕ ОД НАСИЉА
 
БАЊАЛУКА, 17. ЈАНУАРА /СРНА/ - Удружења доктора породичне медицине Републике Српске доставило је иницијативу Министарству здравља и социјалне заштите Српске за измјене и допуне Кривичног законика Републике којима би медицински радници били заштићени од насиља на радним мјестима.
 
Предсједник Удружења Драшко Купрешак изјавио је Срни да су регистровани бројни случајеви напада на медицинске раднике у Републици Српској - од Бањалуке, Козарца, па до Братунца, гдје је у Дому здравља нападнута докторица Снежана Стојановић.
 
Он је навео да су медицинари изложени физичком и вербалном насиљу које може да има несагледиве посљедице на појединце, њихове породице и здравствене колективе, али и да створи атмосферу личне несигурности на радним мјестима.
 
"Предлажемо да по хитном поступку буду започете процедуре у вези са измјенама и допунама Кривичног законика Републике Српске по моделу из Србије који је усвојен у новембру 2024. године", рекао је Купрешак.
 
Купрешак је навео да је неопходно да се у Кривични законик Српске унесе члан у којем је додато ново кривично дјело - напад на лице запослено у здравственој установи, са свих шест чланова који разрађују о којој врсти дјела је ријеч и која је прописана казна.
 

"На овај начин ћемо засигурно прописаним казнама колико-толико заштитити медицинске раднике од насиља на радним мјестима, с обзиром на то да је проглашавање здравствених професионалаца службеним лицима као ранија инцијатива није наишла на одобравање", истакао је Купрешак. /крај/куп/длу